nieruchomości białystok, NIERUCHOMOŚCI podlasie, mieszkania, domy, działki BIAŁYSTOK
Budowle zabytkowe

 
Nr oferty: 3075
Miejscowość: Łęki Górne
Dzielnica: PROMOCJA ZAMKÓW
Typ zabudowy: zamek
Opis:

Fortyfikowana rezydencja Toporczyków prawdopodobnie w postaci wieży mieszkalnej, istniała w Łękach od XV wieku. Wzmiankowana jest w 1502 roku.

Dwór powstał w drugiej połowie XVI wieku, a dokładnie 1586 roku i stanowił własność rodziny Tarłów. Byli oni arianami, dwór stanowił centrum gminy Braci Polskich w tym regionie, a w razie potrzeby służył jako miejsce ich schronienia. Po nawróceniu Jadwigi Tarło na katolicyzm został opuszczony. Budynek przejęli inni właściciele, którzy mieszkali w nim do II Wojny Światowej. Później urządzono w nim wiDwór niewiele się zmienił od czasów budowy i pozostaje jednym z ładniejszych w Beskidach. Budynek ma kształt wysokiego, wyciągniętego w górę prostopadłościanu. Liczy aż cztery kondygnacje, z czego trzy nadziemne. Jest otynkowany. Posiada niezbyt stromy, dwuspadowy dach, pokryty obecnie dachówką. Na szczególną uwagę zasługują bardzo dekoracyjne szczyty dachu. Są one manierystyczne, bardzo bogato zdobione płycinami o kształtach muszli i wolutami. Zdobienia kryją dach i nadają szczytowi charakter attyki. Bryła budynku jest podzielona pionowymi pilastrami na wyraźne pola, mieszczące okna o niewyszukanych, renesansowych portalach. Najwyższa kondygnacja okien jest elementem wtórnym, dodanym do dworu w XIX wieku - wyraźnie nie pasuje do całości. Od południa do dworu dobudowany jest niewielki przedsionek o boniowanych, neorenesansowych portalach i narożach.
       Wnętrze kryje piękne sklepienia kolebkowe w dwóch dolnych kondygnacjach oraz w piwnicach. Ozdobą tych sklepień są stiukowe dekoracje w kształcie rozet i liści, nigdzie indziej nie spotykane. Pokrywają one niemal wszystkie sklepienia we dworze!
       Interesującym szczegółem jest niewielki otwór strzelniczy. Znajduje się on obecnie wewnątrz budynku, na parterze, na lewo od schodów. Jego obecność w tym miejscu świadczy o zmianach w kształcie dworu, a także o obronnym jego przeznaczeniu w przeszłości.ejski ośrodek zdrowia. Dziś mieści kilka gabinetów lekarskich i mieszkania prywatne

 Cena: do uzgodnienia